1. Naslovnica
  2. Objave, najave, natječaji

Objave - priopćenja


Zašto je grad na četiri rijeke važan za budućnost meteorologije?

DHMZ, 8. 3. 2024. - Glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. sc. Ivan Güttler, sa suradnicima, posjetio je jučer Šumarsku i drvodjeljsku školu u Karlovcu, jedinu školu u Hrvatskoj koja pruža srednje meteorološko obrazovanje. Tijekom posjeta, budućim meteorološkim tehničarima održao je predavanje o klimatskim promjenama, isprobao njihov multimedijalni studio za izradu vremenskih prognoza te razgovarao s ravnateljem škole, Danielom Perisom, o mogućnostima daljnjeg unaprjeđenja suradnje. Prilikom posjeta Karlovcu, Güttler je obišao i glavnu meteorološku postaju (GMP) Karlovac te razgovarao s voditeljem Zoranom Lasićem.

Već 23 godine, ova karlovačka srednja škola učenicima nudi obrazovanje za meteorološke tehničare. Radi se o četverogodišnjem programu koji polaznicima pruža temeljito znanje iz meteorologije, fizike, matematike, kemije i geografije i time daje čvrstu osnovu za daljnje školovanje na fakultetima ili veleučilištima.

Za sve aktivnosti DHMZ-a, od prognoza, istraživanja do izrade podloga za strategije prilagodbe i ublažavanja klimatskih promjena ključni su kvalitetni i pouzdani podaci. Bez obzira na sve veću digitalizaciju i automatizaciju, ljudski faktor ostaje nezamjenjiv u prognozama i motrenju klimatskog sustava, poručio je glavni ravnatelj DHMZ-a prilikom posjeta i dodao: Suradnja s ovom školom iznimno je važna jer priprema buduće meteorološke tehničare za njihovu temelju zadaću, a to je briga da podaci o stanju atmosfere budu izmjereni na način propisan standardima WMO-a. Ti podaci, ne samo da nam omogućuju bolje razumijevanje stanja našeg planeta i njegove klime, nego i osiguravaju ispunjenje naše osnovne zadaće - zaštitu života i zdravlja ljudi i okoliša te podrška održivom razvoju Hrvatske.

Güttler je održao učenicima predavanje o klimatskim promjenama i odgovarao na njihova pitanja koliko će te promjene utjecati na potrebu prilagodbe metoda, instrumenata i pristupa praćenju kako bi se osigurala točna i pouzdana procjena njihovih učinaka. Posjet školi bilo je i prilika za razgovor s ravnateljem, Danielom Perisom, o budućim potrebama za stručnim kadrom ovog tipa, kao i o temama na koje potrebno staviti veći naglasak u obrazovnim programima. Bilo je riječi i o suradnji kojom bi se školi osigurali potrebni instrumenti za provođenje praktične nastave.

Naime, troje nastavnika meteorologa, Ivana Čordašev, Tanja Mihovilović i Zrinko Bahorić, vode nastavu koja kombinira teorijsko znanje s praktičnim iskustvom. Učenici mjere i opažaju na školskoj analognoj i automatskoj meteorološkoj postaji, a od 2022. godine u školskom multimedijalnom studiju kreiraju vremenske prognoze za Hrvatsku, s detaljnom prognozom za Karlovačku županiju. Te prognoze dostupne su na YouTube kanalu škole te na različitim društvenim mrežama, uključujući i Tik Tok. Osim za prognoze, studio koriste i za informiranje građana o radu na meteorološkoj postaji, korištenju meteoroloških podataka, kao i o klimatskim promjenama i načinima prilagodbe na njih.

Učenici tijekom četverogodišnjeg školovanja imaju priliku sudjelovati u stručnim ekskurzijama kroz koje posjećuju različite meteorološke postaje. Također, mogu obavljati stručnu praksu tijekom ljetnih i zimskih praznika na glavnim meteorološkim postajama diljem Hrvatske. Praksa im omogućava daljnje usavršavanje kroz suradnju s profesionalnim meteorološkim motriteljima DHMZ-a, što je posebno dragocjeno iskustvo jer ih uči kako primijeniti svoje znanje iz meteorologije u stvarnom svijetu, pripremajući ih za buduće izazove u ovom području.

Škola je već 25 godina i članica GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) međunarodnog programa koji uključuje učenike, nastavnike i znanstvenike iz cijelog svijeta u istraživanju i praćenju različitih aspekata okoliša.

Dolazak u Karlovac bio je i prilika za obilazak završnih radova modernizacije na glavnoj meteorološkoj postaji (GMP) Karlovac o kojima je glavni ravnatelj razgovarao s voditeljem pododsjeka Zoranom Lasićem. Radovi su dio završnih aktivnosti projekta METMONIC vezanih za modernizaciju i automatizaciji prizemnih meteoroloških mjerenja na 397 lokacija diljem Hrvatske.

U pratnji glavnog ravnatelja DHMZ-a, dr. sc. Ivana Güttlera, bili su Dubravka Rasol, načelnica Sektora za meteorološka motrenja i klimatološke podatke, Ivana Furač, voditeljica Službe za prizemna meteorološka motrenja i Vjeran Magjarević, voditelj Područne meteorološke službe Zagreb.